V spoločnosti Danucem si uvedomujeme, že aj priemyselné lokality môžu byť dôležitým útočiskom pre prírodu. Dôkazom je náš lom v Čachticiach, kde sa nám podarilo vytvoriť priaznivejšie podmienky pre vzácne druhy rastlín a živočíchov – vrátane jedinečného motýľa modráčika slovenského (Phengaris slovacus), ktorého názov napovedá, že sa nevyskytuje nikde inde na svete.

Príroda potrebuje priestor – aj svetlo

Počas nedávnej spoločnej akcie sme sa zamerali na odstránenie náletových krovín, ktoré v posledných rokoch začali tieniť pôvodné lúčne porasty. Tieto kríky síce na prvý pohľad pôsobia nenápadne, no v skutočnosti bránia rastu nízkych bylín a kvetov, ktoré sú kľúčové pre mnohé druhy hmyzu – vrátane modráčikov.

Prečo sú modráčiky také výnimočné?

Modráčiky sú drobné, no mimoriadne citlivé motýle, ktoré potrebujú špecifické podmienky na prežitie. Ich larvy sú často viazané na konkrétne druhy rastlín a dokonca aj na symbiózu s určitými druhmi mravcov. V lome Čachtice sa vyskytuje viacero druhov modráčikov, no najvzácnejší je modráčik slovenský – endemit, ktorý žije len na niekoľkých lokalitách Slovenska.

🦋 Vedeli ste, že…?

Modráčiky žijú v jedinečnej symbióze s mravcami! Po vyliahnutí sa ich húsenice nechajú odniesť do mravenísk, kde ich mravce chránia a kŕmia – výmenou za sladké sekréty, ktoré larvy vylučujú. Tento fascinujúci vzťah je krehký a závisí od prítomnosti konkrétnych druhov mravcov, čo robí modráčiky mimoriadne citlivými na zmeny v prostredí.

Výsledky, ktoré dávajú zmysel

Odstránením krovín sme otvorili priestor slnečnému žiareniu, ktoré je nevyhnutné pre rast lúčnych kvetov. Tým sme podporili návrat pôvodných rastlinných spoločenstiev a vytvorili vhodnejšie podmienky pre motýle, včely a ďalšie opeľovače. Takéto zásahy sú dôležitou súčasťou ekologickej obnovy a ukazujú, že aj v lome môže kvitnúť život.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili

Táto aktivita by nebola možná bez nadšenia a spolupráce našich kolegov, dobrovoľníkov a odborníkov na ochranu prírody. Osobitne ďakujeme organizácii BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie) a Tomášovi Olšovskému, ktorých odborné vedenie a dlhodobé úsilie v ochrane motýľov boli kľúčové pre úspech tejto iniciatívy.

Spoločne sme ukázali, že aj malé kroky môžu mať veľký význam pre zachovanie biodiverzity.